Home > About Us > Our Achievements > 2014

2014

CCA/Dept

AWARDS

Enviroment Education Department Green School Award 2013
  • Fuhua Primary School was awarded Gold Award (Award was presented in 2014)

Maths Department Raffles Institution Primary Mathematics World Contest 2014
(Open Category)

Obtained Distinction Certificate
  • Yang Jian Wen / 6 Care
  • Joelle Teo Ee Ninn / 6 Diligence
  • Cheong Jun Hao / 6 Car

Obtained Credit Certificate
  • Chee Le Yang / 6 Care
  • Nitshisha Karthikeyan / 6 Diligence
  • Daniel Tan / 6 Care

Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools 2014 (SMOPS)
Obtained Bronze Award
  • Lam Cheng Hou / 6 Care
  • Chee Le Yang / 6 Care
  • Chen Xu / 6 Care
  • Krishna Das Vythilingum / 6 Care

CCA / Uniform Groups: Brownies Girl Guides Singapore

Puan Noraishah Award (PNA) 2013
Obtained Silver Award

CCA / Clubs & Societies:
Infocomm Club
Schools Digital Media Awards 2014 (SDMA 2014)
  • Gold Award. Entry: "I Am Normal"

Regional Kid Witness News 2013 (KWN)
  • Young Achiever's Award

CCA / Clubs & Societies:
Readers' Delight Club
Super Zone Schools Scrabble (SZSS) Competition 2014

West Zone category - Obtained 3rd Runner Up Position
  • Jordain Sim / 4 Care
  • Muhammad Irfan / 4 Care
  • Cai Kai / 4 Care

SuperZone Category - Obatined 3rd Runner Up Position
  • Bryant Chee / 6 Care
  • Isa Bin Yamin / 6 Care
  • Darryl Koh / 5 Care

CCA / Visual & Performing Arts: Singapore Youth Festival 2014 Arts Presentation|

Certificate of Accomplishment:
  • Fuhua Primary School Choir Ensemble
  • Fuhua Primary School Malay Dance
  • >Fuhua Primary School Chinese Dance
  • Fuhua Primary School International Dance (Ballet)
  • Fuhua Primary School Indian Dance

Certificate of Commendation:
  • Fuhua Primary School Guzheng

CCA / Physical Sports:
Rope Skipping
West Zone Primary Schools Rope Skipping Championship 2014

Junior Girls Double Dutch Event - Obtained 4th Place
  • Ee Kai Xuan / 5 Respect
  • Yow Lai Teng / 5 Care
  • Yeo Man Lin / 5 Diligence

Junior Girls Synchronized Event - Obtained 4th Place
  • Ee Kai Xuan / 5 Respect
  • Rachel Nichole Halim / 4 Diligence
  • Koh Le Xuan / 4 Respect
  • Tan Yee Hwee / 4 Respect
CCA / Pysical Sports:
Track & Field
55th National Primary School Track & Field Championships 2014

300 Metres Event (A Div Boys Final) - Obtained 4th Place
  • Kian Shaen Villanueva Villanueva / 6 Respect

High Jump Event ( A Div Boys - Final) - Obtained 2nd Place
  • Lin Hao / 6 Diligence

100 Metres Event ( C Div Boys - Final) - Obtained 2nd Place
  • Muhamad Nurshahilmi B Noradee / 5 Trust

300 Metres Event ( C Div Boys - Final) Obtained 3rd Place
  • Muhamad Nurshahilmi B Noradee / 5 Trust

300 Metres Event ( A Div Girls - Final) - Obtained 3rd Place
  • Sharon Choo Shek Wen / 6 Diligence

200 Metres Event ( A Div Girls - Final) - Obtained 4th Place
  • Sharon Choo Shek Wen / 6 Diligence