Home > About Us > Our Achievements > 2012

2012

CCA

AWARDS

Mathematics

Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools

  • Gold Award
    • Wang Tingjia - Primary 6 Care
    • Chua Si En Jodi - Primary 6 Care
  • Silver Award
    • Zhang Guicheng - Primary 6 Care
    • Benita Wong Zi Xin - Primary 6 Care
  • Bronze Award
    • Freda Lam - Primary 6 Care
    • Aung Min hein - Priamry 6 care
Track and Field

Akira Swift 59th Annual Track and Field Championships 2012

  • - Event 108 - 100m Under 13 Boys

1st - Htet Myat Naing

  • - Event 122 - High Jump 12 Boys

3rd - Chong Wei Kit

  • - Event 125 - Shot Put Under 10 Boys 2 Kg

3rd - Shawn Kuan Jia Wei

Badminton

West Zone Inter-Primary School Badminton Championships 2012

  • 4th in Junior Girls Division
Scouts

Award for Year Assessment 2012

  • Silver Award – 1st Pack  - Puan Noor Aishah

Frank Cooper Sands Award 2011 (received in 2012)

  • Gold Award
Chinese Dance

SYF Central Judging 2012

  • Gold Award
 Guzheng

 SYF Central Judging 2012

  • Silver Award
 Brass Band

 SYF Central Judging 2012

  • Silver Award
 Indian Dance

 SYF Central Judging 2012

  • Bronze Award
 Choir

 SYF Central Judging 2012

  •  Bronze Award
 Ballet

 SYF Central Judging 2012

  • Gold Award
 Malay Dance

 SYF Central Judging 2012

  • Silver Award
InfoComm Club

National 3D Serious Play Competition 2012

  • 1st -  Adventures of Agent Chase 
  • 2nd - Agent 267X Mission Save Our Heritage 


PUB Video Competition 2012


National Infocomm Club  Award 2012 (Video Category)


National Infocomm Club Outstanding School Award 2012

 

 

Ngee Ann Polytechnic - Social Inclusion

  • 1st  Danish Ruzall
  • 2nd Jonathan Chee Haw Ching
  • Honorary Mention Raktim Chakraborty
 
School Digital Media Awards 2012
  • Merit for Video: "Blinded"
  • Merit for Video: "Red Dot"
 
National Climate Change Competition (NCCC) 2012 Short Film Challenge
  • 3rd in Primary School Category for Video: “Save Today, Survive Tomorrow”
    - (Muhamemad, Celest, Murugapoopathu and Julia)
Football Boys

West Zone Inter-Primary School Football Championships 2012

  • 1st  in position for Junior Boys Division
  • Top Scorer Award -  Muhammad Alfyan B Jasryn (5 Trust)
Rope Skipping

West Zone Inter-Primary School Rope Skipping Championships 2012

  • 3rd in Junior Girls (Pair) Division
  • 4th in Junior Girls (Synchronised Group) Division
  • 2nd in Junior Girls (Individual) Division - Double Under Event - Tan Li Jing
 
National Primary Schools Rope Skipping Championships 2012
  • 3rd in Double Under Event in Junior Girls Division - Tan Li Jing

 Chess

Nanyang Chess Challenge 2012 (Lower Primary)

  • Champion (Gareth Ong Ken Rui)

64th National Schools Individual Chess Championships 2012 -Open Under 9

  • 14th position (Gareth Ong Ken Rui)

 Northland Primary School Rapid Chess Tournament (Challenger)

  •  1st Gareth Ong Ken Rui)
 Creative Percussion

National Creative Percussion (Junior) 2012

  • First Prize

 

 

Others

AWARDS

Maths Department

Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools

  • Freda Lim (6 Care) – Bronze Award

  • Aung Min Hein (6 Care) – Bronze Award

  • Zhang Guicheng (6 Care) – Silver Award

  • Benita Wong Zi Xin (6 Care) – Silver Award

  • Wang Tingjia (6 Care) – Gold Award

  • Chua Si En Jodi (6 Care) – Gold Award

Science Department

West Zone Junior Science Whiz Challenge: Inter-Primary School Science Quiz 2012

  • 9th position in team category
  • Lu Yixin (6 Care) – 17th in individual category
  • S Dhanabalan (6 Care) – received award in Science Trail category
  • Kevin Kaung & Fiona Peen (5 Respect) – received award in audience category

Mother Tongue

Department

Tamil Singing Competition for Primary Schools

  • Swathi Baskaran (3 Care) – Consolation prize

Tamil Language Competition for Primary Schools

  • S.Jagan (3 Loyalty) – 4th in position

Cepat Tepat 2012 Malay Language Competition

  • 1st in West Zone

Other

Oli Junior Stars 2012 Competition

  • Swathi B (3 Care) – 3rd in position for singing competition category

 

National Story Challenge Competition

  • 1st in Zonal level
  • 6th in National level

 

Tetra Pak Recycling Competition

  • 1st in Nation

Green Schools @ South West 
  • GOLD

NEA 3R Award Competition
  • GOLD