Home > About Us > Our Achievements > 2011

2011

FUHUA PRIMARY SCHOOL'S TOP 10 PSLE SCORERS FOR 2011

Congratulations to our P6 pupils who have performed well in this year's Primary School Leaving Examination

PSLE 10 Top Aggregate Scores

No. Name PSLE Score Grades
1. Lim Yuhua 273 4 A* & HMT Distinction
2. Ren Yuqi 271 4 A* & HMT Merit
3. Ng Xin Ni 265 4 A* & HMT Merit
3. Seah Jia Jun 265 4 A* & HMT Distinction
4. Au Wei Hoe 262 3 A* & 1A, HMT Distinction
5. Goh Shuen Yi, Shenny 261 3 A* & 1A, HMT Merit
5. Koh Kng Hui, Jaslyn 261 3 A* & 1A, HMT Merit
6. Harish Vatsen 260 3 A* & 1A
7. Seng Ai Lin 259 3 A* & 1A, HMT Merit
8. Wong Yu Jun, Zane 258 3 A* & 1A, HMT Merit
9. Tan Bolun 257 3 A* & 1A, HMT Merit
10. Fu Yuting, Joy 256 3 A* & 1A, HMT Merit
10. Liu Huanyao 256 2 A* & 2A, HMT Merit

 

PSLE Overall Results

Overall Pass %
Improved by 2% from 2010
% passes for pupils taken 4 Standard Subjects
Attained 100%
% of pupils eligible for Express
Improved by 0.8% from 2010
% of pupils eligible for NA
Improved by 1.2% from 2010
% of pupils eligible for NT
Improved by 0.9% from 2010

 

CCA

AWARDS

Badminton
West Zone Inter-Primary School Badminton Championships 2011
  • 4 th in the Junior Girls Division
Rope Skipping

West Zone Inter-Primary School Rope Skipping Championships 2011

  • Harshini Chidambara Raj (P6 Care)
  • Silver for Double Under Event
  • Silver for Individual Creative Event
  • Silver for Double Dutch Event
  • Silver for Speed Relay
Football (Boys) West Zone Inter-Primary School Football Championships 2011
  • 3 rd for Senior Boys
  • Champion for Junior Boys

 

SPSSC/FAS NationalInter-PrimarySchool U9 5-A-Side Football Fiesta 2011(Boys)
  • 3 rd

 

SPSSC/FAS NationalInter-PrimarySchool U10 7-A-Side Football Fiesta 2011(Boys)
  • 2 nd
Football (Girls)

SPSSC_FAS National Inter-School Football Championships 2011

  • 3 rd  for Senior Girls
  • 4 th for Junior Girls
Boys' Brigade

Boys’ Brigade Adventure Quest 2011

  • Champion

 

J M Fraser Award for Excellence 2010

  • Silver Honour Roll
Scouts

Frank Cooper Sands Award 2011

  • Gold Award

 


Frank Cooper Sands Award 2010

  • Silver
Art Club

SYF 2011 Art and Craft Exhibition Category

  • Bronze
    - Tan Pei Xuan (6 Diligence)
    - Llenos Therese Van G (6 Loyalty)
Green Club

  National Green Competition - Green Photography Category

  • 2 Pupils won the Merit Prize for entry 'Litter-Free Singapore'
Creative Percussion

National Creative Percussion Competition

  • 3rd in Junior Category
InfoComm Club

Photography Competition 2011-“Water Through My Lens”
Jointly organized by Public Utilities Board, National Youth Achievement Award Council & Singapore Beautiful Movement

  • Winning Entry
    Entry: “Catch Me If You Can”
    Christopher Anthony Simm (6 Care) – Grand Winner for children category age 12 & below

 

School Digital Media Awards 2011

  • Merit Award
    Entry name: Impact of Media in teaching
    Zheng Lin - 6Care (2010) - Audio category (Primary) - Merit Award

 

Greenwave Environmental Competition organized by Sembawang Shipyard

  • Encouragement Award

Entry-“Fuhua Go-Green 3D Game”
Christopher Simm, Zane Wong, Harish, Jia Jun (6 Care)

 

 

12th National Design Competition 2011

  • Best in Media Design 


National Education Video Competition 2011

  • Champion Team for Video-"Durian Wave"
  • 2nd for Video-"The Red Dot"

 
PUB Water Conservation Video Competition 2011
  • 3 rd in position for the entry “Durian Wave Water Conservation”

    -       Christopher Anthony Simm (6 Care, 2011)

    -       Zane Wong (6 Care, 2011)

    -       Glenn Soh (6 Care, 2011)

    -       Shukuri Takahiro (6 Loyalty, 2011)

    -       Kenneth Tan (6 Respect, 2011)

    -       Chua Chee Hao (6 Trust, 2011)

 
12th National Design Competition 2011
  • Best in Media Design

National Photography Competition (Primary)
  • 1st - Keith Lim (6 Care)
  • Merit - Lee Song Yang (6 Care)

 

Track & Field

52 nd NationalInter-PrimarySchool Track & Field Championships 2011

 
A-Boys Division
  • 3 rd in 600m
  • Mohamad Azali B Mohamad Jamil
  • 3 rd in 300m
    Zeng Zhixin
  • 2 nd in 600m
    Zeng Zhixin
  • 4 th in 4x300m Relay
  • 3 rd for Division

 

B-Boys Division

  • 2 nd in Long Jump
    Dzulkiflee B Razali
  • 1 st in 100m Hurdles
    Dzulkiflee B Razali
  • 1 st in High Jump
    Hairul Syamil B Mardan
  • 4 th in 4x100m Relay

 

C-Boys Division

  • 4 th in High Jump
    Chong Wei Kit

 Chess

2nd Singapore International Youth Chess Championships 2011 - Open Under 8

  • 14th position (Merit) -  Gareth Ong Ken Rui

63rd National Schools Individual Chess Championships 2011 - Open Under 8

  • 9th position - Gareth Ong Ken Rui