Home > About Us > Our Achievements > 2010

2010

School Achievements

FUHUA PRIMARY SCHOOL'S TOP 10 PSLE SCORERS FOR 2010

Congratulations to our P6 pupils who have performed well in this year's Primary School Leaving Examination

 

No.

Name

PSLE Score

Grades

1

Jasmine Koh Pei Yi

269

4A* and Distinction in HMT

2

Chua Shuang Kaitlin

266

4A* and Merit inHMT

3

Guo Lilian

265

4A* and Merit inHMT

4

Zhang Hejia

263

4 A* and Merit inHMT

5

Zhang Zhenglin

263

2A*, 2As and Merit inHMT

6

Zhuang Yi Xin

262

3A*, 1A and Merit inHMT

7

Chee Min Jun

262

4A* and Merit inHMT

8

Charmaine Loh Si Ying

261

3A*, 1A and Merit inHMT

9

Ngoh Jia Hui

258

2A* and 2A

10

Abu Bakar As-Siddiq Bin Roni

256

2A*, 2A and pass inHMT

 

PSLE Overall Results

Overall Pass %
Attained 94.6%
% of pupils eligible for Express
Improved by 4.5% from 2009
% of pupils eligible for NT
Improved by 2.8% from 2009

 

CCA Achievements

CCA

AWARDS

Indian Dance Bronze in SYF Central Judging
Chinese Dance Silver in SYF Central Judging
Malay Dance Silver in SYF Central Judging
International Dance Silver in SYF Central Judging
Brass Band Silver in SYF Central Judging
Guzheng Silver in SYF Central Judging
Choir Bronze in SYF Central Judging
Boys' Brigade

J M Fraser Award 2009

  • Silver Honour Roll
Scouts

Frank Cooper Sands Award 2009

  • Silver Award
Track & Field

WALA State Championships 2010

  • 1st for 100m & 200m Under 12 Boys

 

51st National Inter-Primary School Track & Field Championships 2010

  • 1st : B-Boys 100m,200m,4x300m Relay, C-Boys 80m Hurdles, A-Girls 200m,300m, B-Girls High Jump
  • 2nd : B-Boys 300m,4x100m Relay, C-Boys 4x300m Relay, B-Girls Long Jump
  • 3rd : B-Boys 100m Hurdles, C-Boys High Jump, D-Boys High Jump,60m Hurdles,80m Hurdles
  • 4th : B-Boys 600m, D-Boys 100m, B-Girls 100m,4x300m Relay
  • Champion for Division B-Boys
  • 3rd for Division C-Boys
  • 3rd for Division B-Girls

 

Akira Swift 57th Annual Track & Field Championship 2010

  • 1st: 300m Under 11 Boys, 80m Hurdles Under 12 Girls, 4x100m Relay Under 12 Girls, 200m & 300m Under 13 Girls, Long Jump Under 12 Girls
  • 2nd: 4x100m Relay Under 11 Boys, 300m Under 11 Boys, High Jump Under 12 Girls, 200m Under 12 Boys
  • 3rd: 80m Hurdles Under 11 Boys, High Jump Under 12 Girls
Soccer

West Zone Inter-Primary Schools Soccer Championships

  • Champion for Senior Boys
  • 2nd Runner Up for Junior Boys

 

National Inter-Primary Schools Soccer Championships

  • 4th for Junior Boys


    SPSSC/FAS 5-Aside Soccer Fiesta 2010 Under 9

  • 2nd Runner Up
Rope Skipping

West Zone Primary Schools Rope Skipping Championship

  • 1st Runner Up for Senior Girls Overall
  • 2nd: Senior Girls Team Speed Relay(Team Event), Senior Girls Individual Creative
  • 3rd: Junior Girls Double Under(Individual), Senior Girls Freestyle(Pair)
  • 4th for Junior Boys Speed, Junior Boys Double Under Dutch(Individual), Senior Girls Speed, Senior Girls Double Under(Individual), Senior Girls Synchronized (Team Event)

 

National Inter-Primary School Rope Skipping Championship

  • 3rd: Senior Girls Double Dutch
  • 4th: Junior Girls Double Under

Infocomm Club

Singapore’s World Water Day 2010 Celebrations PUB-
NYAA “Water Through My Lens” Photography Competition

  • 2nd - Dave Tan
  • 3rd - Chen Jia Wei


Singapore Odyssey Poster Design

  • 1st
  • Merit

 

NEVC (National Education Video Competition)

  • Most Aesthetic Video

 

11th National Design Competition

  • Best DIgital Design

 

NICA (National Infcomm Club Award)

  • Merit

 

Clean and Green School

  • 1st
Creative Percussion

National Creative Percussion Competition 2011

  • 1st in Junior Category